ویرجینیا گرگ می شود

ویرجینیا گرگ شده است. او می‌غرد و زوزه می‌کشد و کارهای عجیب و غریب می‌کند. همه از دست رفتارهای او ناراحت‌اند. وَنِسا خواهر ویرجینیا برای خوشحالی او دست به‌کار می‌شود… .

 

توضیحات

کتاب « ویرجینیا گرگ می شود » داستان دختری است که ناراحت است و هیچ چیز خوشحالش نمی‌کند. خواهرش برای خوشحال کردنش دست به هر کاری می‌زند؛ اما هیچ چیز حال ویرجینیا را خوب نمی‌کند، نه خوراکی‌های خوشمزه نه گربه و نه ویولن ونسا. ویرجینیا در تخیلش به دنبال «سرزمین چیزهای خوب» می‌گردد. جایی که کیک‌های خامه‌ای خوشمزه، گل‌های خوشگل و درخت‌های خیلی خوب دارد که بتواند از آنها بالا برود.

ونسا فکری به ذهنش رسید. همین‌طور که ویرجینیا داشت چرت می‌زد، پاورچین پاورچین دور اتاق را گشت، وسایل نقاشی و یک دسته کاغذ پیدا کرد و سرزمین چیزهای خوب را به شکل باغی بسیار زیبا به همراه تاب و نردبان، روی دیوار اتاق خواب کشید. ویرجینیا با دیدن این تصویرها به طور شگفت‌انگیزی متحول شد و خود را به دست نقاشی خیالی خواهرش سپرد… .

قلم مکلیر، پرمایه و زیباست و این اثر، گذشته از نگارش هنرمندانه‌اش، هنر را به عنوان یک راهکار پیش پای کودکان می‌گذارد. ایزابل آرسنالت ، خلاقانه و دلچسب، دنیای درون کودک را با تغییر ظاهری‌اش نشان می‌دهد. ویرجینیا روی تختش با گوش‌های گرگی‌‌اش که از بالش بیرون زده است، دیده می‌شود. حال بد و ناامید کننده‌‌ی او در جریانی از سایه‌های در هم و برهم منعکس می‌شود.

تصویرگر کتاب، رنگ را دست‌مایه نمایش امید و ناامیدی قرار داده است. ناامیدی و ناراحتی در تصاویر کتاب با رنگ سیاه نشان داده شده است. در بخش‌هایی از کتاب که ناامیدی و ناراحتی ویرجینیا و درماندگی ونسا از این وضع را بیان می‌کنند، تصاویر با رنگ سیاه و ویرجینیا و خواهرش به صورت سایه کشیده شده‌اند. هرچه داستان کتاب به سمت امید و خوشحالی پیش می‌رود، رنگ‌های بیشتری به تصویر اضافه می‌شود تا اینکه در صفحات پایانی تمام تصاویر رنگی‌ست و ویرجینا و ونسا هم دیگر به شکل سایه نیستند.

« ویرجینیا گرگ می شود » داستانی نشاط بخش و مناسب برای مخاطبان در همه سن و سال‌هاست که بر پایه‌ی ارتباط نویسنده‌ی معروف، ویرجینیا ولف با خواهر نقاشش، ونسا بل، نوشته شده است. این کتاب جوایز بسیاری کسب کرده است که از میان آنها می‌توان به جایزه‌ی گاورنر جنرالز ۲۰۱۲ و لیست افتخار دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *